Jak rýžovat zlato...

Princip rýžování zlata je opravdu jednoduchý. Zlato je obtížné. Téměř vše ostatní je snazší. Pokud naplníte nádobu ve tvaru koláče zlatonosným štěrkem a pískem, správné promíchání ve vodě by mělo způsobit, že zlato klesne na dno a zároveň smyje lehčí látky, které stoupají vzhůru. Nakonec vše, co ve vaší pánvi zůstane, jsou nejtěžší minerály, včetně (doufejme) nějakého zlata. Je to opravdu o tak jednoduchém postupu. V příběhu je toho samozřejmě víc.

Krok 1: Vybavenie potrebné na ryžovanie zlata

Po prvé, budete potrebovať nejaké vybavenie. Táto fotografia ukazuje úplné minimum vybavenia, ktoré potrebujete, aby ste boli úspešným ryžovačom zlata. Začnite s vodeodolnými topánkami. Ryžovanie zlata sa vykonáva vo vode, zvyčajne v ľadovo studených horských potokoch. Budete chcieť udržať nohy v suchu. Niektoré pekné teplé ponožky (možno pár párov) tiež pomáhajú udržať vaše nohy v teple v studenej vode. Ďalej potrebujete nejaké nástroje na kopanie. Špicatá lopata v plnej veľkosti bude skutočne užitočná (pamätáte si, čo som povedal o tvrdej práci?). Budete tiež chcieť menší rýľ a buď starý skrutkovač alebo nejaký iný tenký nástroj na čistenie malých prasklín a trhlín v skalách. Ďalšie pekné doplnky sú rukavice. Pekný pár odolných kožených rukavíc, ktoré chránia vaše ruky pred pľuzgiermi pri práci s lopatou a chránia pred reznými ranami a škrabancami pri vykopávaní trhlín a trhlín pomocou menších kopacích nástrojov. Tiež pár gumených rukavíc na ochranu rúk pred studenou vodou pri ryžovaní. Tiež pinzeta na vyberanie väčších kúskov zlata z vašej zlatej panvičky a sklenená alebo plastová fľaša, do ktorej ich vložíte, prídu naozaj vhod.

V neposlednom rade ryžovacie panvice, sitá prípadne ryžovací splav.

 

Krok 2: Najděte místo, kam jít rýžovat zlato
Další věc, kterou budete potřebovat, je proud pro rýžování. Budete si chtít vybrat ten, který má historii výskitu zlata.
Jít tam, kde se v minulosti našlo zlato, je vaše nejlepší sázka. Kromě toho časem více zlata vytéká z podloží a
dostává se dolů do stejných potoků a potoků, které se těžily v minulosti. Každá bouře ukládá více zlata do koryta
potoků. Takže se nebojte, že všechno zlato je vytěženo.


Krok 3: Vykopání 

Když najdete svůj dokonalý proud, musíte najít místo pro posouvání a místa pro kopání. Téměř určitě nebudou mít k sobě strašně blízko. Dobrým místem na pánev je oblast potoka, kde je voda dostatečně hluboká na to, aby zcela ponořila vaši pánev, a má dostatečný průtok vody k udržení čisté vody, takže můžete vidět, co děláte. Pokud je však proud příliš silný, bude se vám s pánví obtížně pracovat. Kde kopat? Zlato je obtížné. Je mnohem těžší než většina ostatních hornin a minerálů v potoce. Pohybující se voda vyžaduje velkou sílu, aby udržela zlato zavěšené ve vodě a posouvala ho podél koryta potoka. Takže kdekoli se voda zpomaluje, tam se nejtěžší látky suspendované ve vodě s největší pravděpodobností usadí. Vnitřek ohybů je jedno místo. Voda tekoucí po proudu se pohybuje pomaleji na vnitřní straně zatáčky a rychleji na vnější straně. Těžký materiál se tedy s větší pravděpodobností usazuje na vnitřní straně ohybů. Také vše, co narušuje tok potoka, například velký kámen, vytvoří za ním viry, kde se bude usazovat těžký materiál. Kopat za a pod velkými kameny. Také jakékoli trhliny nebo trhliny ve skalách pravděpodobně zachytí zlato. Zlato spadne do trhlin, ale bude příliš obtížné na to, aby ho proud znovu vyplavil. Zlato, které je tak těžké, má tendenci vždy klesat tak nízko, jak jen může v korytě potoka. Takže kopání v korytě potoka do pevného a nepropustného podloží je často dobrým způsobem, jak najít zlato. Mějte tyto myšlenky na paměti, když narazíte na stream.